چهارشنبه 30 بهمن 1398   07:07:41
بيشتر
تازه های خبر
1397/12/21 سه‌شنبه

روابط تجاری ایران و عراق با استاندارد تسهیل می شودرئیس جمهور شامگاه دوشنبه در همایش مشترک تجاری ایران و عراق که در کاخ نخست‌وزیری عراق برگزار شد، با بیان اینکه گسترش روابط میان تجار و فعالان اقتصادی به نفع دو ملت است، گفت: تبادل کالا در زمینه مصنوعات ، دارو و محصولات کشاورزی با توافقات استاندارد تسهیل می شود.

به گزارش روابط عمومی و ارتباطات بین الملل، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، مذاکرات هیأت‌های عالیرتبه ایران و عراق را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امروز توافقات بسیار خوبی میان دو طرف حاصل شد که می‌تواند زمینه خوبی برای فعالیت بیشتر تجار و فعالان اقتصادی دو کشور ایجاد کند.

 رییس جمهور با اشاره به اینکه در این مذاکرات در خصوص تعرفه ترجیحی توافق شد، افزود: در زمینه استاندارد کالاها مقرر شد ارزیابی شرکت‌های مورد توافق دو کشور مبنای تجارت باشد.

رییس جمهور با بیان اینکه تفاهم درباره استاندارد راهگشای تجارت خواهد بود گفت: درصدد هستیم بتوانیم در زمینه استاندارد، توافقاتی با هم انجام دهیم که تبادل کالا در زمینه مصنوعات ، کشاورزی و دارو با تسهیلات بیشتری انجام بگیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، توافق دو کشور در زمینه تسهیل در شرایط تردد تجار و بازرگانان و مردم دو کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: مقرر شد ویزا همچنان میان دو کشور باقی بماند، اما پول ویزا حذف شده و به صورت مجانی ارایه شود که بر این اساس ابتدا جمهوری اسلامی ایران این تصمیم را اعلام کرده و متعاقب آن عراق اعلام خواهد کرد که این امر ضمن تسهیل رفت و آمد مردم دو کشور در زمینه گردشگری و تجارت نیز مؤثر است.

 رئیس جمهور با اشاره به تصمیم مسئولان دو کشور در زمینه ایجاد شهرک‌های صنعتی در مرزهای مشترک به منظور انجام سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی گفت: ایران آماده توسعه مناسبات در بخش‌های مختلف از جمله انرژی و تأمین برق و گاز مورد نیاز عراق و اتصال راه‌آهن ایران به عراق است که می تواند گام بزرگی در توسعه روابط اقتصادی و گردشگری دو کشور باشد.

گفتنی است، در سفر اخیر رییس سازمان ملی استاندارد ایران به کشور عراق مقرر شد، با توافقات به دست آمده در زمینه اقلام صادراتی ، بسیاری از بروکراسی های اداری حذف و عبور کالاها از مرزهای دو کشور برای فعالیت های تجاری بین دو طرف تسهیل شود.
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

نسخه قابل چاپ