چهارشنبه 30 بهمن 1398   07:39:30
بيشتر
تازه های خبر
1397/12/20 دوشنبه

ضايعاتي كه از پوشيدن كفش نامناسب به پا وارد مي شود جبران ناپذير استبروز ميخچه، كمردرد، دردهاي عضلاني، تغيير شكل استخوان‌ها و قوس بيش از حد كمر و ... از جمله مشكلات ناشي از پوشيدن كفش نامناسب است.

توجه به نکات زیر به افزايش سلامتي بدن و کاهش هزينه هاي ناشي از مصرف كفش نامناسب، کمک می کند.

معیارهای انتخاب و خرید کفش مناسب:

-   توصیه می‌شود در زمان خرید به جنس رویۀ كفش توجه شود که از جنس چرم طبیعی باشد يا تا حد امکان طراحی و ساختار آن به گونه‌ای باشد که در داخل کفش محيط مرطوب ایجاد نشود.

-  برای راه رفتن و انجام کارهای سبک روزمره، كفشي مناسب است كه زيره آن نرم و در عين حال مقاوم در برابر ليزخوردگي بوده و براي راه رفتن روي سطوح مرطوب نیز مناسب باشد.

-  از خريدن كفشي كه در داخل آن آثار برجستگی ناشی از درز و چروك احساس مي شود خودداري نماييد زيرا باعث ایجاد تاول در پا می‌شود.

-  كفش‌هاي داراي سرپنجه گرد، مدور و چهارگوش مناسب است زيرا فضاي مطلوبی را براي قرار گرفتن شكل طبـيعي پنجـه پا در كفش فراهـم مي آورد و از فشـارهاي احتمالي مي كاهد.

-  لازم است هنگام خريد كفش، نوع جوراب و احياناً كفي خاصی را كه بطور عادي و روزمره در محل كار مي پوشيد همراه داشته باشيد.

-  معمولاً پاي چپ و راست هر فرد، اختلاف سايز ناچیزی با یکدیگر دارند. بنابراین بهتر است در هنگام خرید، هر دو لنگه كفش را امتحان كنيد و كفش مورد نظر را متناسب با سايز پاي بزرگترتان خريداري نماييد.

-  توصیه می‌شودحداقل يك سانتي متر فضا بين سرپنجه كفش و نوک انگشتان پا وجود داشته باشد ولی پشت كفش بايد كاملاً اندازه باشد. وجود فاصله در پشت كفش، نمايان‌گر بزرگ و نامناسب بودن كفش است.

-  اگر در بیش‌تر ساعات روز ايستاده ايد يا راه مي رويد، كفشي را انتخاب كنيد كه 3 تا 4 ميلي‌متر بزرگتر از اندازه پایتان باشد.

-  توصیه می‌شود خريد كفش را به ساعت‌های پایانی روز موکول كنيد، زیرا  تورم پا در پایان روز، به حداکثر میزان می‌رسد.

-  انتخاب كفشي كه با بند يا سگک بسته مي شود ارجحيت دارد زيرا در هنگام تورم پا مي توان با باز و بسته كردن بند یا سگک، فضاي آزاد مناسب را در كفش ايجاد نمود.

-  برای محافظت از آسیب احتمالی به قوزک پا، توصیه می‌شود از پوتين و چكمه استفاده شود.

-  در هنگام خريد توجه داشته باشيد كه زيره كفش، قابليت خمش كافي داشته باشد تا پايتان در هنگام راه رفتن بتواند حالت خميدگي مناسب را داشته باشد.

-  بهتر است كفشي را خريداري نماييد كه داراي آستري مناسب باشد به نحوي‌كه راحتي پا را تأمين كند و علاوه بر آن عرق پا  را جذب کند. ضمناً پس از جذب رطوبت داخل کفش، لكه اي بر روي جوراب بر جا نگذارد.
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

نسخه قابل چاپ