سه شنبه 25 تير 1398   00:31:55
بيشتر
تازه های خبر
1397/10/12 چهارشنبه

كاركنان وزارت امور خارجه با فعاليت هاي استاندارد آشنا شدندبه گزارش روابط عمومی سازمان ملی استاندارد ایران، بانوان شاغل در وزارت امور خارجه با حضور در سازمان ملی استاندارد ایران، ضمن دیدار و گفت و گو با رییس سازمان از بخش های آزمایشگاهی پژوهشگاه استاندارد بازدید کردند.

نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران در نشستی که به همین منظور و با حضور مریم ایمانیه، مدیرکل انجمن بانوان دیپلماتیک وزارت خارجه انجام شد، به سابقه 93 ساله سازمان استاندارد اشاره کرد و گفت: این سازمان از سال 1304 با عنوان اداره اوزان و مقیاس تشکیل شد که در سالهای متمادی دستخوش تغییرات اساسی قرار گرفت.

وی تصویب و ابلاغ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد را نقطه عطف این سازمان برشمرد و اظهار داشت: این قانون فقط مربوط به استاندارد نیست بلکه فراگیر بوده  و به نظام جامع استاندارد توجه دارد.

پیروزبخت گفت: طبق قانون جدید ابلاغی همه دستگاهها موظفند نظام استاندارد را با نظارت عالیه سازمان ملی استاندارد در سازمان متبوع خود پیاده و اجرا کنند.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه تدوین استاندارد یعنی توسعه استاندارد در حوزه های مختلف گفت: تاکنون 32 هزار و 500 استاندارد ملی تدوین شده که یک سوم آن در دولت تدبیر و امید بوده است.

پیروزبخت با بیان اینکه فعالیت های بین المللی سازمان ملی استاندارد ایران با مشاوره وزارت امور خارجه انجام می گیرد افزود: این سازمان در بین 163 کشور عضو سازمان بین المللی استاندارد رتبه 22 را دارد و هم اکنون عضو هیات مدیره موسسه استانداردسازی و اندازه شناسی کشورهای اسلامی، عضو هیات مدیره فنی ایزو بوده و  مسئولیت دبیرخانه کدکس غذایی در خاور نزدیک را عهده دار است.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران به فضای ویژه ایجاد شده در کشور به واسطه تحریم ها اشاره کرد و گفت: در این شرایط انجام بسیاری از غیرممکن ها در سازمان ملی استاندارد ایران امکانپذیر شد بطوریکه در مهرماه امسال، سازمان استاندارد برای اولین بار میزبان دبیرکل سازمان بین المللی استاندارد بود. 

وی با بیان اینکه سفر سرجیو موجیکا به عنوان دبیرکل ایزو نخستین سفر در این سطح طی 30 سال گذشته بوده است افزود: بالاترین مقام سازمان بین المللی استاندارد در پایان سفر سه روزه خود از فعالیت های این سازمان و حمایت ها و مساعدت دولت تدبیر و امید از این سازمان شگفت زده شد و گفت " پیام امنیت و ثبات و آرامش جمهوری اسلامی ایران را به تمامی اعضای سازمان بین المللی استاندارد خواهم رساند." 

پیروزبخت دستاورهای این سازمان را مرهون تلاش همه کارکنان سازمان ملی استاندارد ایران دانست و تصریح کرد: هم اکنون استاندارد به عنوان زیرساخت توسعه اقتصادی کشور راهکار برون رفت از تنگناهای اقتصادی است.

وی با بیان اینکه بانوان در سازمان ملی استاندارد ایران نقش مهمی در توسعه فعالیت های ملی و بین المللی دارند اظهار داشت: در حال حاضر 2 نفر از معاونان سازمان ملی استاندارد ، 9 مدیرکل ستادی و استانی و جمع قابل توجهی از کارشناسان این سازمان را بانوان تشکیل می دهند.

مریم ایمانیه در ادامه این نشست، استاندارد را ذاتی خواند و گفت: تمامی خلقت آفرینش براساس قوانین فطری است بطوریکه تمامی خلقت براساس این فطرت سیر تکاملی خود را دنبال می کنند.

مدیرکل انجمن بانوان دیپلماتیک وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه فیزیک بدن انسان براساس استاندارد فطری خودش در شرایط بحرانی با محیط سازگاری پیدا می کند، افزود: سازمان ملی استاندارد نیز بر قواعد و قوانین بهتر زیستن و سلامت جامعه تاکید دارد که بسیار ارزشمند است.

در این نشست سودابه یحیی زاده، معاون تدوین و ترویج استاندارد، با اشاره به عضویت 60 ساله این سازمان در ایزو، تقویت عضویت در مجامع بین المللی استانداردسازی را خواستار شد .

وی شاه کلید ورود به تجارت جهانی را تدوین استانداردهای بین المللی دانست و گفت: با توجه به محدودیتهای بین المللی، از تمام ظرفیت های این سازمان برای افزایش سطح توانمندی و مشارکتهای فرامرزی استفاده کرده ایم.

سپس، فرزانه انصاری، سرپرست پژوهشگاه استاندارد، به ساختار و وظایف این پژوهشگاه اشاره کرد و گفت: در قانون جدید سازمان، مسئولیت تدوین و به روز رسانی استانداردها ، افزایش کیفیت و کارایی و بهبود روشهای تولید و خدمت به پژوهشگاه استاندارد محول شده است.

وی با بیان اینکه پژوهشگاه استاندارد حلقه اتصال بین علم و صنعت است افزود: این پژوهشگاه با داشتن 100 آزمایشگاه تخصصی، بازوی علمی سازمان ملی استاندارد ایران به شمار می رود. 

بازدید از امکانات و توانمندیهای آزمایشگاهی پژوهشگاه استاندارد و موزه استاندارد از دیگر برنامه های این هیات بود.
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

نسخه قابل چاپ