پنجشنبه 21 آذر 1398   12:44:26
بيشتر
تازه های خبر
1397/10/12 چهارشنبه

نقش استاندارد حلال در اقتصاد گسترش می یابدبا حکم نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد ایران، آیت الله احمد مبلغی به عنوان فقیه مجتهد و صاحبنظر در امر حلال منصوب شد.

نیره پیروزبخت، با اعطای این حکم که عصر امروز در جمع معاونان ، مشاوران و مدیران کل سازمان ملی استاندارد ایران در کرج انجام گرفت به قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد اشاره کرد و گفت: بر اساس تبصره 2 بند 1 ماده 7 این قانون، صدور گواهی حلال فقط توسط سازمان ملی استاندارد ایران صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه فعالیتهای ارزنده ای در زمینه حلال انجام شده است افزود: برای روند بهتر و مناسبتر در زمینه حلال لازم بود برای پیشبرد مباحث فقهی در استاندارد حلال، فقیه عالم بر انجام فعالیت های این حوزه نظارت داشته باشد.

پیروزبخت با اشاره به حضور آیت الله مبلغی در سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: اطمینان دارم سازمان ملی استاندارد ایران در کنار این شخصیت روحانی برجسته ، بیش از پیش در سایر حوزه های حلال بدرخشد.

آیت الله مبلغی از اساتید بين المللي در امر فقه اسلام ، رییس مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی و عضو مجلس خبرگان رهبری است.

وی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان استاندارد گفت: واژه استاندارد برای انسان و جامعه آرامش بخش است .

آیت الله مبلغی با اشاره به تفسیر آیات قرآن در مورد خوف تاکید کرد: از نگاه قرآن، جامعه ای امنیت و اطمینان دارد که خوف در آن نباشد و معیار نداشتن خوف در جامعه وجود امنیت است که استاندارد رابطه تنگاتنگی با امنیت دارد.

ایشان با بیان اینکه امروزه بخشی از نیازهای انسانها به زیبایی شناختی معطوف می شود گفت: استاندارد نوعی ایجاد هماهنگی بین نیازهای انسان از جمله تامین زیبایی شناختی اوست.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه به جنبه های شرعی و دینی استاندارد نیز اشاره کرد و گفت: نگاه شرعی به کالا و خدمات جنبه حلال بودن را نمایان می سازد و در اینصورت است که می توان گفت ، حلال استاندارد اسلامی است.

ایشان با بیان اینکه جنبه حلال در سازمان استاندارد مورد توجه بوده تصریح کرد: برای تامین جوانب مختلف حلال در قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد لازم است سازوکار لازم برای انجام این وظیفه شرعی و حقوقی ایجاد شود.

در ادامه وحید مرندی مقدم با بیان اینکه هم اکنون بحث حلال در دولت و قانون نهادینه شده است گفت : فعالیت های گسترده ای در این زمینه صورت گرفته که امید است با حضور آیت الله مبلغی نقش فقه اسلامی در تدوین قوانین حلال موثر تر و تداوم داشته باشد.
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

نسخه قابل چاپ