امكانات صفحه
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

دسترسی سریع

مصرف انرژی در کارخانجات مس کشور اندازه گیری می شود

با اعلام اجرای اجباری استاندارد ملی ایران به شماره 2409 با عنوان" مس اولیه- تعیین معیار مصرف انرژی در فرآیندهای تولید" همه واحدهای مس در کشور، مشمول مقررات اجرای اجباری استاندارد شدند و بنابراین نظارت بر اجرای استاندارد آنها  توسط شرکت های بازرسی ذیصلاح سازمان ملی استاندارد ایران صورت می گیرد.
پریچهر قزلباش، مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست با اعلام این خبر گفت: هدف از تدوین استاندارد مذکور تعیین معیار مصرف ویژه انرژی در فرآیندهای  تولید مس اولیه و کنستانتره است.
وی با بیان اینکه در این استاندارد نحوه ارزیابی و اندازه گیری میزان مصرف انرژی در تولید  مس و معیار مناسب برای هر فرایند با توجه به مشخصات آنها محاسبه و تعیین شده است افزود: در این استاندارد، واحدهایی که در آینده مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت نیز بر حسب مشخصات واحد تازه تاسیس که در یک واحدتولید مس و کنستانتره می تواند وجود داشته باشد؛ بهترین معیار مصرف ویژه انرژی با توجه به نوع فرایند، گروه بندی و مشخص شده است.
قزلباش تصریح کرد: اندازه گیری مصرف انرژی واحدهای مذکور می تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی را به منظور انجام اقدامات اصلاحی در راستای کاهش انتشار آلاینده ها، کاهش مصرف سوخت در اختیار قرار دهد که با همکاری وزارتخانه ذیربط (وزارت نفت) می توان برای بهبود عملکرد آن واحدها گامی بزرگ برداشت.
مدیر کل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد معیارهای مصرف انرژی و محیط زیست خاطرنشان کرد: درحال حاضر بازرسان شرکت های ذیصلاح سازمان و کارشناسان این دفتر مصرف انرژی کارخانجات مس (مس سونگون، مس سرچشمه، مس خاتون آباد و مس میدوک) را ارزیابی و بازرسی می کنند.
قزلباش افزود:  براساس آیین نامه ماده 26 قانون اصلاح الگوی مصرف، گزارشی از وضعیت میزان مصرف انرژی واحدهای مس  تا پایان سال توسط سازمان ملی استاندارد در اختیار وزارتخانه مرتبط قرار می گیرد.

 
امتیاز دهی