چهارشنبه 30 بهمن 1398   07:40:35
بيشتر
تازه های خبر
1397/12/20 دوشنبه

پیشنهاد تدوین استاندارد پنج روغن گیاهی با مسئولیت جمهوری اسلامی تصویب شددر بیست و ششمین اجلاس کدکس روغن ها و چربی های خوراکی که از 6 تا 10 اسفند در کوالالامپور (مالزی ) برگزار شد، استانداردهای بین المللی مطرح شده برای پنج روغن گیاهی جدید با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران تصویب شد.

به گزارش دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی، پس از تصویب این پیش نویس در اجلاسیه کمسیون بین المللی کدکس، ویژگی های روغن های فندق، بادام، گردو ، پسته و روغن تخم کتان مصوب و به فهرست روغن های خوراکی گیاهی در استاندارد پایه و اصلی روغن ها و چربی های خوراکی (Codex stan 210) به عنوان مبنای عمل سازمان تجارت جهانی اضافه می شود.

تصویب تدوین این استانداردهای بین المللی برای 5 روغن گیاهی به طور همزمان بی سابقه بوده و مرهون تلاش متخصصان و همکاری کشور هندوستان و20 کشور عضو و سازمان ناظر بین المللی است.

گفتنی است، این دستاورد از نظر رویکرد تغذیه ای و سلامت بخشی و همچنین تجارت بین الملل با توجه به ظرفیت و زیرساخت مناسب کشور، مورد تقدیر کمیته بین المللی کدکس روغن و چربی قرار گرفت.

در این اجلاسیه زهرا پیراوی ونک، دبیر کمیته فنی متناظر کدکس روغن و دکتر آزادمرد، رئیس کمیته فنی متناظر کدکس روغن به همراه نمایندگانی از بخش خصوصی حضور داشتند.
 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو اخبار

نسخه قابل چاپ