تازه های خبر
تحریم نباید مانع رعایت استاندارد و کیفیت باشد

به مناسبت دهه مبارک فجر، نشست خبری رئیس سازمان ملی استاندارد ایران برای تبیین برنامه‌ها و مروری بر مهم‌ترین فعالیت‌های این سازمان در چهل سال گذشته ، با حضور معاونان و جمعی از مدیران، امروز برگزار شد.

نیره پیروزبخت در این نشست گفت: ایران تا سال ۵۷ حتی یک استاندارد بین المللی نداشت، اما تا سال ۹۲ ، هجده استاندارد بین المللی تدوین کرد و تا سال ۹۷ موفق به تدوین ۲۸ استاندارد بین المللی شده است.

وی ادامه داد: در زمینه عضویت در کمیسیون‌های استاندارد‌های ایزو تا سال ۵۷ ایران در ۴۶ کمیسیون عضو بود و تا سال ۹۲ در ۲۴۰ کمیسیون، اما در سال ۹۷ ایران موفق به عضویت در ۴۶۷ کمیسیون استاندارد ایزو شد. همچنین در سال ۹۷ ایران دارای ۱۰۴ شرکت بازرسی کالای صادراتی و وارداتی در کشور‌های دیگر است که این عدد در سال ۹۲؛ ۸۸ شرکت بوده است.

پیروزبخت افزود: رتبه ایران در استاندارد‌های ایزو تا سال ۹۱ در بین ۱۶۳ کشور سی و یکم بود که در سال ۹۷ این رتبه به پله بیست و دوم ارتقاء یافته است. در زمینه امضای تفاهم نامه های بین المللی در سال 57 ، 10 تفاهم نامه ، تا سال 92 ، 31 تفاهم نامه و در سال جاری در مجموع 64 تفاهم نامه و برنامه اجرایی با سایر کشورها دارد.

وی گفت: در حوزه استاندارد‌های ملی هم تا سال ۵۷ ایران ۲ هزار و ۲2۰ استاندارد ملی داشت که تا سال ۹۷ این عدد به ۳۲ هزار و ۸۱۷ استاندارد ملی تدوین شده افزایش یافته است. ضمن اینکه ۱۰ هزار و ۶۰۰ مورد از این استاندارد‌ها مربوط به سال‌های بین ۹۲ تا ۹۷ است.

نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در جمع خبرنگاران از افزایش ۱۰۰۰ واحد صنعتی بین سالهای ۹۲ تا ۹۷ خبر داد و گفت: این عدد طبق اسناد موجود، ارایه شده است در حالیکه امروزه تبلیغات منفی بیانگر تعطیلی برخی صنایع کشور است.

وی افزود: واحدهای تولیدی تحت پوشش استاندارد اجباری و تشویقی، یعنی تعداد واحدهای تولیدی که در کشور علامت استاندارد دریافت کردند، در سال ۱۳۹۲ حدود ۲۲ هزار مورد و اکنون حدود ۲۳ هزار مورد است.

سازمان ملی استاندارد، وزن محصولات لبنی را رصد نمی‌کند

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت:​ این سازمان فقط کیفیت محصولات را آزمایش می‌کند و وزن محصولات و کم فروشی را رصد نمی‌کند

وی اضافه کرد: تیم‌های رصد محصولات لبنیاتی، متشکل از نماینده سازمان ملی استاندارد و نماینده سازمان تعزیرات است.

پیروزبخت گفت: سازمان ملی استاندارد ایران ، فقط کیفیت این محصولات را مورد آزمایش قرار می‌دهد که با توجه به اهمیت سلامت مردم، رصد‌های ما نشان داده که محصولات لبنی تولید داخل از کیفیت تولید بالایی برخوردار هستند، اما در مورد وزن آن‌ها این سازمان مسئولیتی ندارد.

افزایش استاندارد اقلام فرآوری شده تولید داخلی

پیروزبخت افزود: اقلام فرآوری شده تولید داخلی که ازجانب سازمان ملی استاندارد موفق به دریافت استاندارد شده اند تا سال ۵۷ تنها ۲۸ مورد بود و تا سال ۹۲ این عدد به ۳۱ هزار و ۹۲۴ مورد رسیده بود. اما امسال یعنی سال ۹۷ این اقلام به ۴۰ هزار مورد افزایش پیدا کرده است.

وی تأکید کرد: تا سال ۹۲؛ ۲۲ هزار واحد تولیدی موفق به دریافت نشان استاندارد شده بودند که این عدد در سال ۹۷ به ۲۳ هزار واحد تولیدی افزایش پیدا کرده است که بیانگر این است که برخی از اخبار برای ناامید کردن مردم اعلام می‌شود که واحد‌های تولیدی درحال تعطیلی هستند، اما واقعیت ندارد.

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: یکی از اتفاقات مهمی که در سال ۹۷ در حوزه استاندارد‌های ملی افتاده است کالیبره کردن وزنه یک کیلوگرمی مرجع ایران است که سازمان ملی استاندارد موفق شد پس از ۴۳ سال این وزنه را به آزمایشگاه‌های مرجع خارجی فرستاده و دوباره آن را کالیبره کرده و به کشور برگرداند ضمن اینکه شاید این اتفاق برای مردم ما چندان خبری نشده باشد، اما کالیبره کردن این وزنه اتفاق بسیار مهمی است که حتی در کشور‌های پیشرفته برای آن جشن هم گرفته می‌شود.

آزمایش بنزین در دو دوره گرم و سرد

وی درباره کیفیت بنزین‌های تولید داخلی افزود: بنزین در دو دوره گرم و سرد نمونه برداری و آزمایش می‌شود. درحال حاضر در دوره گرم آزمایش‌ها کاملاً نشانگر سلامت و کیفیت بنزین داخلی است و نمونه‌های تست بنزین در دوره سرد هم به تازگی برداشته شده است که خبر آن به زودی از طریق این سازمان منتشر می‌شود. اما در کل این سازمان کیفیت بنزین داخلی را تأیید می‌کند.

استانداردهای خودرویی به موقع انجام می شود

پیروزبخت ضمن تأکید بر لزوم تست استاندارد خودرو‌های وارداتی افزود: ۱۳ هزار خودرو مدت هاست که از گمرکات کشور دپو شده اند و اخیراً خبر‌هایی مبنی بر ترخیص آن‌ها شنیده می‌شود، اما با توجه به اینکه این خودرو‌ها مدت هاست در معرض هوای گرم و سرد قرار گرفته اند، ​ باید تأکید کنم که تنها پس از دریافت کردن استاندارد‌های لازم می‌توانند ترخیص شوند و ممکن است بعضی از این خودرو‌ها در این مدت بعضی از استاندارد‌های خود را از دست داده باشند که منجر به عدم ترخیص آن‌ها می شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران هم‌چنین با بیان این‌که برخی از آزمون‌های استانداردهای ۸۵ گانه، باید در داخل و برخی در خارج انجام شود، گفت: اکنون با توجه به تحریم‌ها ممکن است شرایط انجام این آزمون‌ها در خارج از کشور کمی سخت باشد؛ بنابراین در حال چانه‌زنی با برخی کشورها هستیم تا این آزمون‌ها را برای ما انجام دهند.

وی افزود: از ابتدای دی‌ماه امسال، سازمان استاندارد بررسی‌ها را درباره رعایت استانداردهای ۸۵ گانه آغاز کرده است و برای این بررسی‌ها هم به‌ یک سال زمان نیاز داریم.

پیروزبخت با بیان این‌که نمی‌خواهیم سنجش استانداردهای خودرو تحت تاثیر مسائل سیاسی و اجتماعی قرار گیرد، اظهار کرد: ‌با توجه به‌ تحریم ها، ممکن است درباره آزمون استاندارد برخی از قطعات وارداتی خودروها، مشکلاتی داشته باشیم، اما تا زمانی که ارزیابی صددرصدی صورت نگیرد، نمی‌توانیم بگوییم کدام موارد است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ادامه داد: اما امیدواریم طبق قولی که به‌ مردم داده‌ایم، ایمنی و کیفیت خودروها را بالا برده و تحریم ها جلوی فعالیت ایمنی و کیفیت را نگیرد.