امكانات صفحه
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

دسترسی سریع

بین الملل

دیدگاه موسسه استاندارد بریتانیا (BSI) برای تقویت گذرواژه در روز جهانی گذرواژه

هفتم ماه مه، روز جهانی گذرواژه، زمانی برای ترویج عادات بهتر در تعیین گذرواژه است. خدمات مشاوره‌ای موسسه استاندارد بریتانیا به کاربران آنلاین تاکید می‌کند که وضعیت امنیتی خود را از طریق شیوه‌های خوب تقویت و از خود در برابر خطرات گسترده‌ای که در حال حاضر در فضای مجازی وجود دارند، محافظت کنند.

استفان بوز، مدیر اجرایی جهانی، فن‌آوری اطلاعات و امنیت در BSI، توضیح می‌دهد: « گذرواژه، روش اصلی تایید هویت یک کاربر است که برای دسترسی به مقدار زیادی از اطلاعات شخصی و پلت‌فرم‌ها استفاده می‌شود. گذرواژه‌ها در فعالیت‌های روزمره هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای دسترسی به پلت‌فرم‌های چندگانه و کمک به زندگی روزمره مورد نیاز هستند. این موارد شامل ورود به حساب‌های مالی یا کاربردی، خدمات سرگرمی یا پخش، خرید آنلاین و حتی دسترسی به ملک از طریق صفحه‌کلید یا زنگ خطر امنیتی است. کاربران آنلاین با داشتن عادات گذرواژه خوب نه تنها از خویش بلکه از داده‌ها، دارایی‌ها و کسب‌وکار خود نیز محافظت می‌کنند.»

بیشترین گذرواژه‌های هک شده کدامند؟

هرچند به خاطر سپردن چندین گذر واژه‌ دشوار است ، مهم است که کاربران از به کار بردن متداول‌ترین آن‌ها خودداری کنند. پژوهش‌های اخیر از لیست سیاه 10 گذرواژه‌ پر کاربرد پرده برداشتند که عبارتند از: ۱۲۳۴۵۶؛ ۱۲۳۴۵۶۷۸۹؛ qwerty؛ password؛ ۱۱۱۱۱۱؛ ۱۲۳۴۵۶۷۸؛ abc۱۲۳؛ ۱۲۳۴۵۶۷؛ password۱؛ ۱۲۳۴۵.

 ضرورت کاربرد گذرواژه‌ها از طریق بسترهای آنلاین رشد چشمگیری داشته و بسیاری از کاربران برای ایجاد گذرواژه‌های جدید و منحصر به فرد با هدف تسهیل دسترسی ایمن به مجموعه‌ای از حساب‌های گوناگون تلاش می‌کنند. خطر اینجاست که اگر کاربری تصمیم بگیرد از یک گذرواژه یکسان یا مشابه در حساب‌ها استفاده کند و یک فرد خلافکار از طریق ایمیل‌های فیشینگ یا روش‌های دیگر به این گذرواژه دست یابد، دسترسی غیرمجاز و نامحدودی به کاربران ناآگاه در دنیای آنلاین خواهد داشت. اگر گذرواژه یکسانی برای حساب‌های شخصی و کاری مورد استفاده قرار گیرد، این خطر افزایش می یابد چرا که داده‌های مهم شرکت به صورت بالقوه در معرض خطر قرار می‌گیرند. این موضوع به ویژه در مورد کسانی که از گذرواژه‌های متداول استفاده می‌کنند بسیار نگران کننده است، زیرا چنین کاربرانی خود را در معرض خطر بزرگتری قرار می‌دهند و باید هر چه زودتر گذرواژه خود را تغییر دهند.

نکات بهداشتی گذرواژه

ایمنی آنلاین مستلزم انتخاب دقیق گذرواژه‌های منحصر به فرد و پیچیده است تا از قوی بودن آن‌ها اطمینان حاصل شود به طوری که حدس زدن یا رخنه در آن به سادگی  امکان پذیر نباشد. در زیر خلاصه ای از توصیه های خدمات مشاوره BSI مطرح شده است که می تواند به کاربران آنلاین برای تقویت شرایط امنیتی کمک کند:

-   گذرواژه‌ها باید حداقل شامل ده حرف با استفاده از حروف بزرگ و کوچک و همچنین اعداد و کاراکترهای ویژه باشد – گذرواژه‌ خوب یک گذرواژه‌ طولانی است

-   از به کار بردن اطلاعات شخصی مانند بخشی از آدرس، نام خانوادگی، نام همسر، نام حیوان خانگی، تیم فوتبال مورد علاقه، تاریخ تولد یا نام پلت‌فرم مورد استفاده خودداری کنید.

-    عبارتی را در نظر بگیریدکه به سادگی فراموش نمی‌شود و ترکیبی از کاراکترها را شامل می‌شود

-    هرگز از یک گذرواژه برای چندین حساب کاربری استفاده نکنید و در صورت امکان تأیید هویت چند عاملی (MFA)  و/ یا بیومتریک (مانند شناسه لمسی، تشخیص چهره یا مدیریت اثر انگشت) را اضافه کنید.

-    همیشه هنگام دسترسی به یک بستر آنلاین از اتصال ایمن اطمینان حاصل کنید و در صورت درخواست از ذخیره خودکار گذرواژه خودداری کنید.

-    گذرواژه را در دستگاه رایانه یا دفترچه یادداشت نکنید و به جای آن رمزگذاری فایل گذرواژه با استفاده از تایید هویت یا نرم افزار مدیریت گذرواژه را در نظر بگیرید، که در آن یک گذرواژه می‌تواند رمزنگاری شده و یا بصورت محلی یا در فضای ابری ذخیره شود.

همه‌گیری کنونی، کلاهبرداری آنلاین را افزایش داده‌است زیرا مهاجمان به دنبال فرصت‌هایی برای سوء استفاده از مردم هستند. به مناسبت روز جهانی گذرواژه، از مردم می‌خواهیم که برای تقویت امنیت اطلاعات، گذرواژه‌های خود را بررسی و  به روز رسانی کنند. انجام این کار نه تنها آگاهی و شرایط امنیتی آن‌ها را افزایش خواهد داد بلکه می‌تواند به کاهش خطر از دست دادن داده‌ها، خسارات مالی و حتی سرقت هویت کمک کند.

منبع: سایت BSI

مترجم: آزاده علائی طالقانی، دفتر روابط عمومی و امور بین الملل

 
امتیاز دهی