دسترسی سریع

بین الملل

قطعه نهایی در پازل مصرف کننده

شورای مصرف کنندگان موسسه استاندارد آلمان (DIN) به تدوین استانداردی جدید برای حمایت از مصرف کنندگان و افزایش رضایت و بهره مندی آنان از خرید، بسیار امیدوار است .

دو عنوان بزرگ استاندارد سازی جهان، مجمع بین المللی برق و الکتروتکنیک (IEC) و سازمان فنی حرفه ای توسعه فناوری(IEEE)، با کمک سازمان ایزو برای روزآمد کردن استاندارد مرتبط با امور مصرف کنندگان اقدام نموده اند. استاندارد IEC/IEEE 82079-1 – آماده سازی اطلاعات برای استفاده از تولیدات (دستورالعمل استفاده) – بخش 1: اصول و الزامات عمومی، به تولید کنندگان کمک می کند تا اطلاعات شفاف و روشنی را برای استفاده از محصولاتشان به مشتریان ارائه دهند. موسسه استاندارد آلمان در تدوین این استاندارد مشارکت داشته است. شورای مصرف کنندگان این نهاد معتقد است، استاندارد مذکور نقش مهمی را در افزایش اطمینان و سلامت مصرف کنندگان ایفا نماید.

دکتر گابریلا فلیشر مدیر شورای مصرف کنندگان موسسه استاندارد آلمان می گوید: " مدتی است که نیاز به بهبود امور احساس میشود. در سال 2009، مطالعات جامعی در حوزه مصرف کنندگان انجام شد که نشان می داد اطلاعات کاربردی موجود از حد انتظار کمتر است. حتی هنگامی که پای اصول ( زبان، ترجمه ها، علائم نگارشی، چیدمان ) در میان باشد، بسیاری از تولید کنندگان در تفهیم اطلاعات موفق نیستند".  بر اساس مشاهدات ایشان، " تهیه اطلاعات کاربردی کار آسانی نیست و نیاز به بررسی و توجه دقیق و جامع دارد".

استاندارد IEC / IEEE 82079-1 پتانسیل لازم را دارد که بهره مندی از مزایای آن صرفا محدود به تولیدکنندگان و متولیان امر استانداردسازی نباشد. گابریلا در این باره می گوید: " این استاندارد ارزش خود را به عنوان مبنایی مستحكم برای قانونگذارانی كه به دنبال بهبود حمایت از مصرف كننده هستند، اثبات كرده است." برای مثال، این استاندارد در آوریل سالجاری توسط کمیته اروپایی استانداردسازی الکتروتکنیک، EN/IEC/IEEE 82079-1 به تصویب رسید. متعاقب آن در نظر است بیش از 30 کشور آن را به عنوان استاندارد ملی اجرا کنند که این امر پس از گذشت شش ماه از تصویب، حاکی از انطباق پذیر بودن استاندارد مذکور است.

این استاندارد علاوه بر مواردی که توسط متخصصان استفاده می شود، تقریباً برای انواع محصولات کاربرد دارد. گابریلا معتقد است؛ هیچ تولیدكننده ای از هر بخشی از صنعت نمیتواند این استاندارد را نادیده بگیرد. " اگر شما هر محصولی اعم از؛ وسایل خانگی، نرم افزار، مبلمان، اسباب بازی، لوازم صوتی و تصویری، لوازم برقی یا دستی، ماشین آلاتی مانند ماشین های چمن زنی یا حتی تجهیزات پزشکی مانند سمعک و دستگاه تنظیم ضربان قلب تولید میکنید، برای استفاده ایمن و موفقیت آمیز از محصول شما، این استاندارد ضروری است! "

با توجه به اینکه به دنبال کاهش مصرف، بسیاری از تولیدکنندگان دوران نامعلومی را سپری می کنند، تحقق انتظارات بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. ارائه اطلاعات مورد استفاده که به سهولت قابل پیگیری باشد، بخش مهمی از پازل رضایت مصرف کنندگان را تشکیل میدهد. بسیاری از ما پس از خرید کالا دستورالعمل آن را مطالعه نمی‌کنیم  و تجربه استفاده و آزمایش کالا را به آن ترجیح می دهیم. با وجود این که تا حدودی این رفتار طبیعی است، اما در بسیاری از موارد، بخشی از آن به اطلاعات نامناسب و غیر کاربردی مندرج در برگه دستورالعمل استفاده از کالا باز می گردد. انتظار می رود استاندارد مشترک EN/IEC/IEEE 82079-1 این روند را تغییر دهد.

منبع: سایت ایزو

مترجم: فاطمه مزینانی، دفتر روابط عمومی و امور بین الملل

 
امتیاز دهی